
4-дневната работна седмица обикаля света. Къде и как?
Държави от различни части на света експериментират с идеята за по-кратка работна седмица, но все още предстои да се види дали ще я приемат окончателно
Пандемията засили дебатите около темата за 4-дневна работна седмица, като работниците и работодателите преосмислиха значението на гъвкавостта и придобивките на работното място. Една по една държавите не само в Европа, но и по света, започнаха да експериментират с новия работен модел и България също е сред тях, макар че държавата не е заела официална позиция по въпроса. През февруари ManpowerGroup Югоизточна Европа (ЮЕ) официално обяви въвеждането на 4-дневна работна седмица за представителствата си в България, Сърбия, Босна и Херцеговина, Хърватия и Словения, след успешно преминаване на пилотен проект. От компанията заявиха, че въвежда новата работна седмица, “покривайки всички, заявени преди намаляването на работните часове, плащания, вноски и осигуровки на служителите си”.
Идеята за 4-дневна работна седмица е проста - служителите работят четири дни в седмицата, като получават същата заплата и обезщетения, но със същото натоварване.
Приветстван като бъдещето на производителността на служителите и ключът към баланса между професионалния и личния живот, защитниците на този работен модел предполагат, че когато се приложи, удовлетвореността на работниците се увеличава, както и производителността.
Синдикатите в някои европейски правителства призовават да приложат четиридневната работна седмица, но кои държави са приели идеята и има ли прогрес?
Служителите в Белгия вече имат право да искат да работят по-малко дни, но повече часове
През февруари белгийските служители спечелиха правото да работят четири дни в седмицата вместо обичайните пет, без намаляване на заплатата.
Те ще могат да решат дали да работят четири или пет дни в седмицата, но това не означава, че ще работят по-малко – те просто ще съкратят работното си време в по-малко дни. На практика това означава поддържане на 38-часова работна седмица, с допълнителен почивен ден, компенсиращ по-дългите работни дни. Запазването на броя работни часове и намаляването на работните дни не е в същината на концепцията, породена от пандемията, за съкратена работна седмица. Идеята за нея нашумя през лятото на миналата година, когато станаха ясни резултатите от изследванията на британския мозъчен тръст Autonomy и исландската Асоциацията за устойчива демокрация (Alda), проведени в периода 2015 - 2019 г., които показаха, че хората могат да работят по-малко часове седмично, запазвайки възнаграждението и производителността си. Обратното би трябвало да означава, че служителите в Белгия на практика вече имат право да искат да работят по 9.5 часа на ден, вместо по 8, в рамките на четири, вместо пет дни.
Белгийският министър-председател Александър де Кру се надява, че споразумението ще помогне затегнатият пазар на труда да стане по-гъвкав и ще улесни хората да съчетават семейния си живот с кариерата си.
Въпреки това перспективата за четиридневна работна седмица не е привлекателна за всички. Някои служители на пълен работен ден ще работят много дълги дни, ако решат да съкратят часовете си, а други, като работниците на смени, няма да имат възможността за тази гъвкавост.
Великобритания ще започне шестмесечна програма през юни
Отново през февруари стана ясно, че тридесет компании във Великобритания са се записали за участие в пилотен проект на кампанията Four Day Week и са се съгласили работното време на служителите им да бъде намалено от 40 на 32 часа на седмица. Експериментът ще започне през юни и ще продължи шест месеца, а през този период компаниите ще запазят възнагражденията и придобивките на служителите си непроменени, а работодателите запазват правото си да искат от служителите да разпределят работните си часове в пет, а не в четири дни.
Към април броят на компаниите, записали се за експеримента, е нараснал двойно, съобщи Euronews. Oколо 3000 служители са се регистрирали досега за програмата, която се управлява от изследователи от университетите в Кеймбридж и Оксфорд и Бостънския колеж, както и от групите за застъпничество с нестопанска цел 4 Day Week Global, кампанията 4 Day Week UK и мозъчния тръст на Обединеното кралство Autonomy.
Съгласно реформата на служителите ще бъде разрешено да работят до 9.5 часа на ден - например от 9 часа сутринта до 18.30 следобед - което означава, че ще могат да раздробяват работната седмица в четири по-дълги дни. Работният ден може да бъде удължен и на 10 часа, чрез синдикално споразумение.
Шотландия и Уелс ще се присъединят към нарастващото глобално движение
В Шотландия пилотният проект трябва да започне през 2023 г., а Уелс обмисля същото.
Решението за 4-дневна работна седмицае кулминацията на предизборното обещание, направено от управляващата Шотландска национална партия (SNP). Работното време на служителите ще бъде намалено с 20%, а заплатите им няма да бъдат намалени. SNP ще подкрепи участващите компании с около 12 млн. евро.
Правителството е взело предвид неотдавнашно допитване, проведено от шотландския мозъчен тръст IPPR, което показа, че 80% от гражданите са силно положително настроени към инициативата, като смятат, че програмата ще подобри значително тяхното здраве и щастие.
Шотландия посочи Исландия и нейните добри резултати от проекта като причина да рискуват с 4-дневната работна седмица.
Някои шотландски фирми вече са въвели свои собствени съкратени работни седмици, като базираната в Глазгоу UPAC Group, която наскоро заяви, че служителите й ще се радват на 4-дневна седмица със същата заплата, след като преминат успешно пилотна програма.
В Уелс, Софи Хоу, министърът по въпросите на бъдещите поколения, също призова правителството да въведе подобен 4-дневен пробен период на работна седмица, поне в публичния сектор, пише Euronews.
Исландия е един от лидерите
Изследванията на британския мозъчен тръст Autonomy и исландската Асоциацията за устойчива демокрация (Alda), проведено в Исландия в периода 2015 - 2019 г., за пръв път доказаха, че хората могат да работят по-малко часове седмично, запазвайки възнаграждението и производителността си.
Опити, обхващащи 1.3% от работната сила в островната държава, разкриха, че съкращаването на седмичните работни часове води не само до по-висока или същата производителност, но и до по-ниски нива на стрес и по-малка възможност от т.нар. прегаряне. Положителните резултати предизвикаха натиск от страна на синдикатите в Исландия и сега 86% от служителите или работят по-малко дни в седмицата, или имат правото да поискат подобна възможност.
В международната преса бързо се разпространиха заглавия, че експериментът е “поразителен успех” за бъдещето на работата. Но колкото и привлекателна да изглежда идеята за 4-дневната работна седмица, има някои бележки от проучването, които трябва да се вземат предвид, преди всички да спрат да работят в петък. Вижте какви са тук.
Смесени реакции на Швеция
В Швеция 4-дневната работна седмица без намалено заплащане беше тествана през 2015 г. и даде смесени резултати. Предложението беше да се пробват 6-часови работни дни вместо 8-часови, но не всички бяха доволни от идеята да се харчат пари за пилотния проект. Дори левите партии смятаха, че би било твърде скъпо да се реализира това в голям мащаб.
Положителни резултати се наблюдаваха в отделението по ортопедия на университетска болница, което прехвърли 80 медицински сестри и лекари на 6-часов работен ден и нае нов персонал, за да компенсира загубеното време. Отговорът на медицинския персонал беше положителен, но експериментът беше подложен на много критики и не беше подновен.
Въпреки това, някои компании, като автомобилния производител Toyota, избраха да запазят намалено работно време за своите работници. Компанията беше решила да направи това за механиците си преди 10 години и не го промени.
Финландия не е въвела четиридневна работна седмица, въпреки широко разпространените твърдения. По-рано тази година северноевропейската страна за кратко попадна в международните заглавия, където се твърдеше, че е съкратила работното време на работещите. Оказа се обаче, че това е фалшива новина, която тогава правителството трябваше да изясни. Настоящият премиер Санна Марин писа за идеята в Twitter през август 2019 г., но тя не е включена в дневния ред на правителството.
Германски стартъпи експериментират с по-кратката работна седмица
Германия е дом на една от най-кратките средни работни седмици в Европа. Според Световния икономически форум (WEF) средната работна седмица е 34.2 часа. И все пак синдикатите призовават за допълнително съкращаване на работното време. Миналата година IG Metall, най-големият синдикат в страната, призова за по-кратки работни седмици с аргумента, че това ще помогне да се запазят работните места и да се избегнат съкращения.
Според проучване на Forsa 71% от хората, работещи в Германия, биха искали да имат възможност да работят само четири дни в седмицата. Значителното мнозинство (75%) смятат, че 4-дневната седмица би била предпочитана от служителите, като мнозинството (59%) смятат, че въвеждането й е във възможностите на работодателите. Почти половината от работодателите (46%) казаха, че смятат, че изпробването на 4-дневна седмица във фирмата им е "осъществимо".
Дали обаче такава мярка ще бъде приложена или обсъдена, предстои да се разбере. Засега основно по-малките стартиращи фирми експериментират с по-кратка работна седмица.
Японските корпорации експериментират
В други страни като Япония по-големите компании са тези, които изпробват по-кратката работна седмица. Японското правителство обяви през 2021 г. план за постигане на по-добър баланс между професионалния и личния живот в цялата страна.
Има няколко причини това да е добре за страната, където смъртта от прекомерна работа отнема много животи. Служителите, които работят много извънредни часове, често развиват здравословни проблеми или се самоубиват.
През 2019 г. технологичният гигант Microsoft експериментира с модела, като предложи на служителите тридневни уикенди. Този ход повиши производителността с 40% и доведе до по-ефективна работа.
Испания ще експериментира, въпреки критиките на някои предприемачи
Испания въведе идеята за пилотен проект с 4-дневната работна седмица в началото на 2021 г. Там инициатор беше лявоцентристката партия Mas Pais.
Всички заинтересовани компании могат да заявят участие в експеримента, преминавайки към 32-часова работна седмица. В същото време на служителите се гарантира, че ще запазят 100% от заплатите си през първата година, след което обаче ще последва постепенно намаляване. Основната цел на проекта е фирмите да открият нови работни места. Ако петима души работят през седмицата по един ден по-малко, фирмата може да назначи още един човек на пълен работен ден. За целта испанската държава дава пари на фирмите, участващи в пилотния проект - говори се за около 50 млн. евро.
Пилотният проект се ръководи от експертна група, в която влизат представители на правителството, синдикатите и бизнеса. Въпреки че част от бизнеса на Пиренейския полуостров гледа критично на 4-дневната работна седмица, наричайки идеята „лудост“, тъй като според предприемачи, за да излезе Испания от кризата, трябва да се работи повече, а не по-малко, експериментът ще се осъществи, но не се знае кога ще започне.
Unilever изпробва по-кратката работна седмица в Нова Зеландия
В Нова Зеландия 81 служители, работещи за гиганта за потребителски стоки Unilever, в момента участват в едногодишен пробен период на 4-дневна работна седмица при пълно заплащане. „Нашата цел е да измерваме производителността, а не на времето. Вярваме, че старите начини на работа са остарели и вече не са подходящи за целта“, каза Ник Бангс, управляващ директор на Unilever Нова Зеландия, цитиран от Euronews.
Ако експериментът се окаже успешен, той ще бъде разширен и в други държави, където компанията оперира.
Голям интерес в САЩ и Канада
Според проучване на доставчика на облачен софтуер Qualtrics, 92% от работниците в САЩ са “за” съкратената работна седмица, дори ако това означава по-дълги работни дни. Анкетираните служители посочват подобреното психично здраве и повишената производителност като основни мотиви. Трима от четирима служители (74%) казват, че биха могли да свършат същото количество работа за четири дни, но повечето (72%) са на мнение, че ще трябва да работят по-дълго в работни дни, за да успеят.
В Канада проучване на глобалната агенция по заетостта Indeed установи, че 41% от канадските работодатели обмислят алтернативни хибридни графици и нови стилове на работа след пандемията от COVID-19. Проучването на Indeed сред 1000 работодатели на офис служители в Канада установи, че 51% от големите компании с над 500 служители биха сколнили „да въведат 4-дневна работна седмица“. За сравнение, 63% от средните по големите организации (със 100-500 служители) казват, че са в готовност да въведат по-кратка работна седмица. Установено е, че мнозинството от канадските работници на пълен работен ден (79%) са готови да съкратят петдневната си работна седмица до четири дни, според нов доклад на Maru Public Opinion.
Изглежда, че 4-дневната работна седмица бавно, но сигурно набира скорост по целия свят, но все още предстои да се види дали правителствата ще приемат окончателно идеята.