
Придобивките за родители помагат на компаниите да се конкурират за таланти
Справянето със служебните задължения на пълен работен ден и гледане на деца може да бъде невероятно трудно. И тук не става въпрос само и единствено за стотиците ангажименти, които се натрупват в работата и при гледането на децата, а и за финансовата му страна.
Здравната криза през последните години направи така, че редица компании фокусираха усилията си да въведат какви ли не социални придобивки за своите служители, само и само да ги привлекат и задържат. Една от стъпките бе интегрирането на различни помощи за отглеждане на деца.
Проучване на SHRM установи, че над две трети от служителите казват, че благоприятните за семейството придобивки като например помощ за отглеждане на деца, са „много важни“ при решението им дали да останат при настоящия си работодател.
Същото проучване показва, че организациите с политика, благоприятна за семейството, имат по-ниски нива на текучество и е по-вероятно да привлекат и задържат най-добрите таланти. Това е особено вярно за жените, които са по-склонни да поемат отговорности за гледане на деца и е по-вероятно да търсят компании, които предлагат тези предимства.
Още едно изследване от Bright Horizons показва, че предлагането на обезщетения за отглеждане на деца може да помогне на компаниите да се откроят на конкурентния пазар на труда. Резултатите от проучването сочат, че
89% от работещите родители са сигурни,
че е по-вероятно да останат при настоящия си работодател, ако той предлага придобивки за родители, а 77% казват, че е по-вероятно да намерят работа при нов работодател, който предлага тези предимства.
През последното десетилетие се наблюдава значителна промяна в това, което днешните служители търсят в своята професионална роля. Отминаха дните, когато конкурентна заплата и добър пакет от предимства бяха достатъчни, за да привличат и задържат таланти.
Сега работещите искат холистичен подход към баланса между професионалния и личния живот, с акцент върху гъвкавостта, работната култура и предимствата, които поддържат общото им благосъстояние.
Финансови инжекции за родители
Един от най-приоритетите за работещите родители е грижата за децата.
На годишна база хранителните стоки нарастват с 21,1%. Заради голямото увеличение на цените на храните, расте и сумата за издръжка на човек, а с още по-голям процент расте и издръжката на дете. Изчислено е, че средностатистическо семейство
харчи средно между 18% и 25% от доходите си за грижи за децата.
За много хора тази сума е твърде висока за поемане, което ги принуждава да вземат трудни решения за кариерата и семействата си.
Много компании не дават приоритет на обезщетенията за отглеждане на деца, защото не разбират напълно значението на тази социална придобивка за своите служители. Като предлагат допълнителни бонуси за родители, компаниите могат да подкрепят благосъстоянието на своите служители, да намалят стреса и прегарянето и в крайна сметка да увеличат производителността и процента на задържане.
Разбира се, в някои случаи предоставянето на детски обезщетения може да бъде скъпо, особено за малкия бизнес. Изследванията обаче показват, че осигуряването на тези ползи може да бъде рентабилно в дългосрочен план.
Корпоративна детска градина
Идеята за детски център, в който наети от работодателя хора се грижат за децата на служителите в офиса, е популярна от доста години и носи положителни страни. Тенденцията за корпоративни детски градини нараства все повече и вече се счита като нормална придобивка при по-големите и успешни организации.
По този начин работодателят спестява на своя служител с дете сложна логистика като повече загубено време в задръствания, по-ранно тръгване от работа заради ангажимент за взимане, допълнителни разходи, свързани с детското заведение и т.н. Да не говорим, че често работещите родители е нужно да си останат вкъщи заради здравословни проблеми на детето.
Според изследване
над 72% от отсъстващите от работа хора не отиват на работа
заради проблеми, свързани с децата. Това обаче няма как да бъде предотвратено, но може да бъде намалено като очакване от страна на работодателя.
Допълнително медицинско осигуряване за семейството
Повечето компании предлагат допълнителни здравни осигуровки на служителите си, но не много организации са склонни да се грижат и за здравето на техните семейства. Семейните здравни планове може да включват не само защита на здравето, но и зъболекарска застраховка, здравни прегледи и дори фитнес програми за децата или партньорите на служителите.
Застраховката обикновено покрива ползване на широк спектър от медицински услуги - лечение под формата на абонамент или възстановяване на направените разходи до посочените лимити. Корпоративното доброволно здравно осигуряване оказва положителен производствен ефект чрез намаляване на отсъствията на служителите от работа и повишаване на производителността на труда.
Освен това социалната защита дава сигурност и спокойствие на работещите чрез осигуряване на бърз и безотказен достъп до специализирана и висококвалифицирана медицинска помощ. В България финансовият ефект за компанията се изразява под формата на данъчни облекчения – до 60 лв. месечно за осигурен служител се признава за разход и не подлежи на данъчно облагане.
Временно преминаване на непълно работно време
Служител на пълен работен ден може да премине към позиция на непълно работно време, така че да работи по-кратко, но да продължи да бъде на същата позиция. Това е особено полезно за родителите, които биха искали да се приспособят към майчинството или бащинството през първите години от живота на своето дете.
Гъвкаво работно време
След пандемията търсенето на организации, които предлагат дистанционна работа и такава с гъвкави задължителни часове, остана високо. Тези възможности, които не изискват допълнителни финанси от страна на работодателя, са особено подходящи за служителите с деца, на които често им се налага да са гъвкави заради дадени ангажименти – по една или друга причина.
Според множество направени изследвания, гъвкавото работно време влияе положително върху здравословния живот на служителите, избягване на претоварването и стреса и синдрома на бърнаут на работното място. В случая компаниите определено има защо да въведат подобна придобивка, тъй като при гъвкав график хората са по-удовлетворени и мобилизирани да свършат навреме поставените им задачи. Ползите включват намалени отсъствия и закъснения на работещите, график, позволяващ удължено работно време за отдели, обслужващи клиенти и т.н.
Днешните работещи търсят повече от просто конкурентна заплата.
Те искат да са ангажирани в компании,
които дават приоритет на тяхното благополучие и признават изискванията на съвременния живот.
Като предлагат различни социални придобивки за отглеждане на деца, компаниите могат да се разграничат от своите конкуренти и да привлекат най-добрите таланти, които иначе биха се колебали да се присъединят към техния екип. Освен това, след като служителите са част от компания, която подпомага родителите в екипа, е по-вероятно да останат. Това може да доведе до по-високи нива на задържане, което може да спести на компаниите значителни суми пари за набиране на нови служителите и разходи за обучение.