
4 тенденции за работното място през 2023, според Glassdoor и Indeed
Следващата година - 2023-а, ще утвърди хибридната и дистанционна работа, менталното здраве става водещо за служители и работодатели, войната за таланти ще продължи, а социалните придобивки се увеличават.
Това са първите прогнози на Glassdoor и Indeed за тенденциите на работното място. Анкетирани са хиляди служители и икономисти, за да могат двете международни платформи за търсене на работа да очертаят какво да очакват хората и компаниите през следващата година.
Борбата за таланти се ожесточава
Наемането на нови таланти ще продължи да бъде предизвикателство за мениджърите, а служителите ще настояват за по-високи заплати, социални придобивки и гъвкав модел на работа, смятат анализаторите на Indeed и Glassdoor.
Работодателите от своя страна ще откриват все по-креативни начини да адаптират стратегиите си за подбор и задържането на таланти в компанията. Очакванията са рецесията да не повлияе значително на пазара на труда, защото населението в трудоспособна възраст продължава да намалява.
За да компенсират нарастващия недостиг на таланти, през 2023 година компаниите ще инвестират повече в програми за обучения и повишаване на уменията служителите си.
Хибридната и дистанционната работа са тук, за да останат
Въпреки, че много компании насърчават служителите да се върнат в офиса, хората няма да се откажат от хибридната и дистанционна работа. Тези нагласи са допълнително повлияни от рецесията, която увеличава разходите за живот, а служителите не искат да харчат допълнително за транспорт или обяд в офиса.
Една от най-популярните политики, които работниците ще използват за свое предимство, ще бъде опцията за дистанционна работа, според анализаторите, които установяват, че служителите не спират да търсят възможности за гъвкава работа.
Данните на Indeed показват, че 8,6% от обявите за работа са с опция за дистанционна работа, спрямо едва 2,9% отпреди пандемията. Също така 9,8% от търсенията за нова работа съдържат "дистанционна работа" като ключова дума, спрямо 1,7% през 2019 г.
Отдалечените роли непрекъснато генерират по-голям интерес от страна на търсещите работа, а организациите, които предлагат напълно дистанционна работа, имат достъп до много по-голям избор на таланти, показват още данните на Glassdoor.
Социалните придобивки се увеличават
Работодателите все повече увеличават социалните придобивки, които предлагат на служителите си, за да привлекат и задържат таланти, твърдят анализаторите.
Според тях, между 2019 и 2022 година процентът на секторите с ниски заплати, предлагащи допълнителен платен отпуск като придобивка, се е увеличил значително от 17% на 34%.
Освен това компаниите все по-често предлагат социални придобивки за психично здраве. 63% от работодателите са добавили в социалния си пакет „грижа за менталното здраве“ през тази година, съобщават анализаторите на Glassdoor, спрямо 49% през 2019 г.
Менталното здраве на служителите става приоритет
Измерването и разбирането на благополучието на служителите става жизненоважно за привличането и задържането на таланти. Анализаторите предвиждат, че служителите ще дават все по-голям приоритет на своето щастие и благополучие спрямо изминалите две години.
Близо половината от анкетираните споделят, че очакванията им за щастие на работното място са се увеличили през последната година, а 86% от тях са на мнение, че професионалната им удовлетвореност оказва влияние върху това как се чувстват у дома.
90% от служителите вярват, че това как се чувстват на работа има значение, но само 49% от тях смятат, че тяхната организация измерва щастието и благополучието им.
Karieri.bg ще продължи да следи най-новите тенденции на пазара на труда, за да може бизнес лидерите и HR експертите да имат ясна картина за нагласите и очакванията на служителите през следващата година.